Радехівська районна школа мистецтв ім. митрополита Андрея Шептицького

460

Радехівська районна школа мистецтв була створена на базі Будинку учнівської творчості на зламі суспільно-історичних систем на порозі становлення України, як незалежної демократичної держави. Нові вимоги до навчання і виховання, повернення до витоків формування української нації поставили перед освітянами нові завдання — виховати свідомого громадянина України, патріота і всесторонньо розвинену особистість.

Позашкільна освіта є складовою системи освіти України і у сучасних умовах саме позашкільна освіта створює додаткові можливості для духовного, інтелектуального та фізичного розвитку дітей та підлітків. Виховання національно свідомої, гармонійно розвинутої, соціально адаптованої особистості, яка здатна вирішувати складні проблеми, які ставить перед нею життя — це основна мета педагогічного колективу Радехівської районної школи мистецтв.
(ФОТО 1)
Очолює колектив Юрій Михайлович Сухар. Саме за його ініціативи була створена Радехівська районна школа мистецтв, як новий структурний підрозділ позашкільної освіти. Він високоосвічений педагог, Відмінник освіти України, фахівець-новатор, музикант, вмілий організатор. У 2012 році був нагороджений медаллю «Будівничий України». Під його керівництвом школа мистецтв стала справжнім методичним центром для вчителів естетичних дисциплін загальноосвітніх шкіл району, на базі якого проводяться науково-практичні конференції, семінари, методичні об’єднання, майстер-класи кращих педагогів району. В доробку педагога статті, методичні розробки, мистецькі збірки «Пам’яті друга» та «Слід на землі», які присвячені Народному артисту України Ігорю Білозору. Ставши головою районного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка, він відродив його роботу. Юрій Михайлович має чітку громадянську позицію, пропагує національні мистецькі та духовні надбання. На громадських засадах очолює редколегію духовно-просвітницької газети «Слово», є депутатом районної ради. Власним прикладом надихає колег до самоосвіти і підвищення фахового рівня, до постійного творчого пошуку шляхів реалізації основної мети — сформувати і виховати свідомого громадянина України з високою мораллю та культурою.
Вчителі школи постійно беруть участь у семінарах-практикумах, майстер-класах, районних, обласних та всеукраїнських конкурсах, випускають авторські репертуарні посібники та методичні розробки. У 2010-2011 р.р. заступник директора школи з навчально-виховної роботи Людмила Іванівна Сухар брала участь у Всеукраїнському конкурсі майстерності педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів «Джерела творчості». Вона стала Лауреатом ІІ ступеня в обласному конкурсі і її робота була представлена на всеукраїнському рівні. Людмила Іванівна стала переможцем Всеукраїнського конкурсу «Джерела творчості» у номінації «Заступник директора ПНЗ — 2010» і була нагороджена грамотою МОНУ.
Радехівська районна школа мистецтв — навчальний заклад з диференційованим навчанням, чітко визначеними навчальними програмами, вміло організованим навчально-виховним процесом. Вся ця злагоджена і продумана система співіснує поряд з традиційними видами діяльності позашкільного закладу — гуртковою роботою для школярів та молоді. Інтелектуальне та етичне, естетичне, духовне і фізичне виховання — все це єдина цілісність, котра поєднує роботу всіх підрозділів школи.
Різноманітність напрямків роботи установи дає змогу кожній дитині вибирати заняття до душі, максимально розвивати свої здібності, цікаво і з користю проводити свій вільний час, та що найважливіше — отримати початкові професійні навики.
Пошуки сучасніших методико-педагогічних прийомів та нових видів діяльності триває впродовж всього часу існування школи. Навчально-виховна система Радехівської районної школи мистецтв опирається на міцні підвалини української народної педагогіки, керується основними християнськими цінностями, а також використовує найкращі здобутки світової мистецької педагогіки.
Школа є потужним методичним центром не тільки для педагогів і керівників гуртків нашого району. Великої популярності набули районні конкурси мистецтв «Мамина світлиця», «Різдвяна зірка», «Камертон», а конкурс «Пшеничне перевесло», що присвячений пам’яті Народного артиста України Ігоря Білозора, є обласним. Майстер-класи з образотворчого мистецтва та музики для вчителів загальноосвітніх шкіл району, які проводить школа мистецтв, піднімає рівень викладання цих дисциплін на вищий щабель, допомагає вчителям підвищити професійний рівень, педагогічну майстерність і фахову компетентність.
(ФОТО 2)
Робота школи є чітко структурованою і кожен з відділів, які формують навчальний заклад, має ще по кілька окремих підрозділів.
В школі є три основні напрямки діяльності. Перший з них — вокально-хоровий відділ.
Хоровий спів вимагає багато знань і вмінь. Юні хористи вивчають сольфеджіо, музичну літературу, грають на музичних інструментах, а основним предметом на відділі, звичайно, є хоровий спів. Учні музикують в інструментальних ансамблях скрипалів, гітаристів, сопілкарів, бандуристів. А ще кожен юний музикант прагне стати частиною великого колективу, справжньої творчої лабораторії — «Зразкового дитячого естрадно-симфонічного оркестру «Джерело»». Щось подібне трапляється з вокалом та хором — солісти, ансамблі, старший та молодший хори є складовими музичного театру «Дивосвіт» та «Марійської дружини», яка окрім благодійних справ має хоровий колектив і щонеділі співає у місцевому храмі святого Миколая. Юні хоровики та вокалісти чарували українською піснею слухачів у Польщі та Німеччині. Вихованка школи Ольга Підгайна в концертному турне переможців всеукраїнського конкурсу духовної пісні «Пісня серця» об’їздила пів Європи, вокальний ансамбль «Співаночки» ставав переможцем міжнародного конкурсу духовної пісні у Польщі кілька разів поспіль, дитячий хоровий колектив неодноразово ставав лауреатом обласних конкурсів хорового мистецтва. Є ще багато цікавих здобутків та перемог на рахунку педагогів, учнів та вихованців відділу. У школі є невичерпний ресурс талановитих педагогів, які знаходяться у постійному творчому пошуку. Жіночий вокальний ансамбль «Елегія», вокально-інструментальний гурт «Шіді-ріді бенд» є постійними учасниками концертів, фестивалів, конкурсів, а хоровому колективу вчителів «Просвіта» під керівництвом Людмили Сухар присвоєно звання «Народний художній колектив». Це стало високою і гідною оцінкою для педагогів, адже спів у творчому колективі такого рівня дає можливість зростати і розвиватись, удосконалюватись і рухатися вперед, бути справжнім взірцем для наслідування. Крім участі у різноманітних концертах та фестивалях у доробку хору три компакт-диски, записані у залі школи мистецтв: «Благослови нас, Боже» (2007р.), «Взиватиму всім серцем» (2009р.), «Радуйся, Миколаю» (2010р.)
(ФОТО 3,4)
Найчисельнішим за кількістю учнів та вихованців є хореографічний відділ школи. Навчальні плани відділу включають в себе вивчення класичного та народного танцю, теорію та слухання музики, музикування на інструменті, історію мистецтв. Вихованці відділу, окрім занять у класах мають можливість творчо реалізуватися у різновікових групах «Зразкового ансамблю танцю «Квітанок»», музичного театру «Дивосвіт», бути учасниками оркестру «Джерело».
«Зразковий ансамбль танцю «Квітанок»» неодноразовий учасник і переможець міжнародних і всеукраїнських фестивалів і конкурсів. Юні танцюристи побували з концертами у Франції, Польщі, Швейцарії, Німеччині, Болгарії, Греції. Їм аплодували у Львівському національному театрі опери та балету ім. Соломії Крушельницької та Львівському театрі драми ім. Марії Заньковецької. По праву пишається хореографічний відділ школи своїми випускниками. Молоді люди, які полюбили українське танцювальне мистецтво, продовжують дарувати глядачам радість своєю майстерністю у різноманітних прославлених танцювальних колективах не лише в Україні, але й за її межами. Багато з них вже стали вчителями хореографічного мистецтва. Серед таких випускників є чемпіон світу з народної хореографії Степан Бень, який здобув перемогу у чемпіонаті світу з народного танцю, що проходив в рамках VII всесвітньої танцювальної олімпіади в Москві в 2010 році.
Відділ очолює вчитель із сорокарічним педагогічним стажем Марія Василівна Гриник. Зразковий ансамбль танцю «Квітанок» досягає найкращих результатів під керуванням її вихованки Галини Іванівни Харкевич.
(ФОТО 5)
Відділ образотворчого та ужиткового мистецтва сформувався на базі художньої студії, яка плідно функціонувала ще до створення школи мистецтв, в колишньому будинку учнівської творчості. До першого класу приймають дітей, які навчались у підготовчих групах цього відділу. Термін навчання на відділі — п’ять років. Учні вивчають живопис, рисунок, композицію, історію мистецтв та освоюють предмет за вибором, а саме: художню обробку дерева, скульптуру та кераміку, писанкарство, витинанку, моделювання одягу, бісероплетіння. Після закінчення школи всі учні отримують свідоцтво державного зразка. Багато випускників відділу продовжують навчання у художніх мистецьких закладах і на різноманітних факультетах училищ,коледжів та університетів.
У гуртківців відділу також виникає велика потреба детальніше зрозуміти не лише композиційну побудову того чи іншого мистецького твору, а і точно відчути рух, характер і ритм. Тому вони повинні здобувати певні навики з рисунку, збагнути емоційну роль кольору не лише в малюнку, а і в житті. Саме у такому поєднанні знань та навиків можна досягти досить високої майстерності у писанкарстві, витинанці, художній обробці дерева, скульптурі, вишиванні, моделюванні одягу, виготовленні м’якої іграшки, бісероплетінні. А ознайомившись з таким цікавим предметом як історія мистецтв, можна створити виріб, який буде нести у собі риси, притаманні тій чи іншій історичній епосі, вміло передати той чи інший настрій,грамотно відтворити стиль. Набуті знання допомагають гуртківцям вивчати традиційний одяг різних регіонів України, а це дозволить створити народну іграшку із збереженням крою, орнаменту, колориту, притаманних тій чи іншої місцевості.
(ФОТО 6)
Вихованці відділу з успіхом співпрацюють з дитячим театром «Дивосвіт», створили ескізи до костюмів, афіші та декорації до спектаклів: «Серед ангелів», «Лісова царівна», «Муха-Цокотуха», «Рукавичка», «Ходить гарбуз», «Новорічна пригода у лісі», «Про котика Кі-кі», «Мишки-гризикнижки», «Весняні квіти для матусі», «Великодній кошик», «Хто сховався у траві?».
Неабияке досягнення відділу, який очолює Михайло Юрійович Сухар — «Зразкова студія образотворчого та ужиткового мистецтва», якою керує Степан Максимович Огородник. Перемог юних художників у конкурсах різних рівнів не злічити. Їхні роботи із задоволенням включають у експозицію картинні галереї України і Польщі, Швейцарії і Франції. Кілька робіт перетнули океан і були представлені на великій художній виставці в США, яка була присвячена пам’яті жертв голодомору.
Перемоги здобуто у всеукраїнських, обласних та регіональних фестивалях-конкурсах:
«Сурми звитяги», «Таланти твої, Україно», «Податки очима дітей» «Антиснід», «Різдвяні канікули», «Місто посміхається», «Життя без насильства», «Як я захищатиму Батьківщину», «Юні таланти під покровом короля Данила», «Обніміться ж, брати мої» та інші.
(ФОТО 7,8)
Під час літніх та зимових канікул організовуються та яскраво презентуються виставки робіт у школі мистецтв, які можуть оглянути не лише жителі району, але й гості міста. Про це свідчать записи у книзі відгуків.
Традиційним видом діяльності для студії і її керівників є видавнича справа та співпраця із ЗМІ: художня редакція та оформлення роботами мистецьких збірок «Пам’яті друга» та «Слід на землі», альбом малюнків студійців «Слідами Маркіяна Шашкевича», який виданий до 200-річчя від дня народження видатного громадського діяча, священика і письменника, альбом малюнків-розмальовок «Святий Миколай любить усіх дітей» та альбом художніх робіт випускниці студії Марії Крисюк, створення дизайну обкладинок для поетичних збірок О.Комарницького «Люблю тебе, мій рідний краю» та М.Костіва «Відлуння прожитих літ», ведення рубрики «Нашим дітям» у деканальній газеті «Слово», художній дизайн аудіо-дисків хору «Просвіта».

У справжній підрозділ школи перетворилися студії раннього естетичного розвитку «Малюк» та «Горішок». Це творче об’єднання отримало назву «Родина», керівником якого є Василина-Ольга Юріївна Сухар. Молодий педагог на волонтерських засадах впроваджує у роботу школи інноваційні технології в роботі з батьками. У 2013 році вона брала участь в обласному та всеукраїнському рівнях конкурсу педагогічної майстерності «Джерела творчості» у номінації «керівник гуртка соціально-реабілітаційного напрямку» і стала його переможцем. На основі конкурсної роботи Ольги Юріївни у Львівському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти читають лекції слухачам курсів ПК на тему «Інноваційні технології у роботі з батьками».
У студію «Малюк» приходять діти з трьохрічного віку і протягом двох років вчаться співати, танцювати, малювати, спілкуватися один з одним, опановують елементарні норми поведінки. Вони активно відкривають для себе світ за допомогою мистецтва .
Студія «Горішок» – наступний щабель у навчанні та розвитку дітей 5-6 років. Ці діти вже багато знають і вміють застосовувати у повсякденному житті набуті навики. На заняттях з малювання, хореографії чи співу вихованці здобувають знання з лічби, розвитку мовлення, вивчають англійську мову, українську абетку та основні кольори — тобто багато того, що потрібно знати майбутньому першокласнику. У «Малюку» та «Горішку» дуже ефективною є форма роботи із залученням батьків до спільних занять з дітьми. Це дає можливість батькам і вчителям краще зрозуміти кожну дитину, глибше відчути хід її думок, вчинків і допомогти подолати проблемні ситуації. Вже стало традицією проведення різноманітних спільних свят та театралізованих дійств, які відбуваються на зеленій галявині і мають назву «Під старою липою».
(ФОТО 9)
В структурі закладу діє дяківсько-катехитична школа, духовним наставником якої є парох церкви Святого Миколая, митрофорний протоієрей декан Радехівський о. Ярослав Михалюк. Створення її логічно виникло на основі тісної співпраці школи з церквою: спільно започатковані духовно-просвітницькі вечори, конкурси і фестивалі, створення телепрограм і духовно-просвітницької газети «Слово», веснянкові дійства і різдвяна коляда, участь дитячого хору в Літургіях — всі ці справи стали базою для подальшого розвитку навчально-виховного процесу і виникнення нового структурного підрозділу, такого, як дяківсько-катехитична школа. Тут вихованці вивчають катехизм християнської віри, історію української церкви, опановують літургійний спів, теорію музики, основи диригування, хоровий спів.
До викладання спеціальних богословських предметів залучені фахівці з відповідною освітою — священики, дяки, читці-співці, катехити. Учнями цієї школи є дівчата і хлопці, котрі зараховуються до школи за рекомендаціями церковних громад та парохіяльних священиків району. Засвоївши програму навчання вихованці школи вже досить впевнено почувають себе у ролі читців-співців під час церковних відправ, досить майстерно володіють голосом, добре знають календар церковного року. Вони стають незамінними помічниками парохів, мають авторитет у своїх громадах. За час існування школи вже ряд випускників стали студентами Духовних семінарій.
(ФОТО 10)
З 1996 року в Радехівській районній школі мистецтв діє дитячо-юнацька телестудія «Радехів». З ініціативи керівника технічних гуртків Михайла Тимрука та за активної підтримки директора школи Юрія Сухара з’явилося своє місцеве телебачення.
Ще у 1989 році Рада Європи, на основі документів ЮНЕСКО, схвалила «Резолюцію з медіа освіти і нових технологій», де визнано вирішальну роль телевізійного, радіо і кінематографічного досвіду дітей , тому медіа освіта мала б розпочинатися якомога раніше і продовжуватись весь період навчання в школі як обов’язковий предмет.
Було прораховано канал ефірного мовлення. Директор разом з керівником телегуртка школи мистецтв отримали від Національної Ради з питань радіо і телебачення набір апаратури, без якої роботу телестудії було неможливо розпочати.
Вплив ЗМІ на учнів, особливо старшого шкільного віку, є надзвичайно потужним і всебічним. Будь-яка інформація, що транслюється теле-, радіо-, відео-, аудіо каналами, так чи інакше несе заряд естетичного впливу, адже вона спрямована на вияв емоцій, почуттів, образного мислення. Завдання школи і позашкілля не ігнорувати очевидні процеси, не накладати табу, а контролювати ці процеси, створювати своєрідні естетичні кордони щодо антихудожньої інформаційної продукції. В Україні, як свідчить практика, відповідні навчальні програми для шкіл не розроблялися. Тому й не дивно, що культура ставлення до ЗМІ в молодого покоління поки-що, нажаль, не сформована.
За 18 років існування телестудія «Радехів» досягла певних висот.
У 2012 році дитячо-юнацька телестудія «Радехів» стала дипломантом ХХІ Міжнародного дитячого фестивалю аудіовізуальних мистецтв «Кришталеві Джерела» у номінації культурно-мистецька передача. А у 2013 році нові досягнення на ХХІІ Міжнародному конкурсі «Кришталеві Джерела»: Дитячо-юнацька телестудія «Радехів» — Лауреат ІІ ступеня у номінації «Культурно-мистецька телепередача» за програму «Новорічна щедрівка» і Лауреат ІІ ступеня у номінації «культурно-мистецька радіопрограма» за цикл програм «Мистецькі джерела».
У вересні 2012 року директора ТРК «Радехів» Михайла Зіновійовича Тимрука нагороджено грамотою Департаменту освіти і науки Львівської облдержадміністрації. За багаторічну працю, високий професіоналізм та з нагоди Дня журналіста Михайла Зіновійовича нагороджено грамотою Національної Ради України з питань телебачення та радіомовлення.
Згідно з рейтинговими підрахунками, які щороку проводить Міністерство освіти і науки України, Радехівська районна школа мистецтв входить до числа найбільших позашкільних навчальних закладів України.
У 2007 році було присвоєно почесні звання творчим колективам школи: «Зразковий художній колектив» — ансамблю танцю «Квітанок» і студії образотворчого та ужиткового мистецтва, «Народний художній колектив» — учительському хору «Просвіта», а у 2013 році звання «Зразковий художній колектив» отримав дитячий естрадно-симфонічний оркестр «Джерело».
(ФОТО 11)
У 2009 році школа удостоєна почесного звання «Флагман освіти і науки України», а також нагороджена відзнакою — «Кришталева сова».
(ФОТО 12)
У вересні 2013 року Радехівська районна школа мистецтв відсвяткувала своє 20-ти річчя. Колектив школи працює творчо і натхненно. Кожен вчитель дбає, щоб усі діти виросли сильними духом, розумними, здоровими. Поряд з досвідченими педагогами тут працюють і молоді спеціалісти: Білозір Б.М., Васильченко М.В., Гнатюк Я.Л., Гось Н.Б., Гриник М.В., Єрмілова С.М., Зробок Є.Т., Кошицька Х.Б., Лучко Л.Х., Махневич М.Й., о. Тарас Лепех., о. Юрій Михалюк, Огородник С.М., Надворна Н.Ю., Павко М.В., Притула Б.А., Солобович М.С., Соловйов Я.О., Соловйова Н.В., Сухар В-О.Ю, Сухар Л.І., Сухар М.Ю., Сухар О.С., Твердохліб Л.В., Тимрук М.З., Ференс Р.Р., Харкевич Г.І., Шарова С.Є., Шевчук Г.В., Шмагола Н.С.
(ФОТО 13)
З історії будівлі школи мистецтв
… Будинок збудований в 1908р. на кошти власника Радехова графа Станіслава Мартіна Бадені (1850-1912). Будівля була призначена для місцевого осередку польського спортивного товариства «Сокіл», а фактично мала виконувати роль Народного дому для місцевої польської громади. На противагу полякам у 1912р. українська громада збудувала свій Народний дім.
У приміщені «Сокола» була бібліотека «Товариства школи народної». Тут поляки ставили свої вистави, діяв польський хор, керівником якого був Фелікс Око. З 1925р. в цьому будинку працює кінотеатр «Світанок». Завідував ним керівник приватної електростанції графа Бадені Антоній Лобаза (1895-1985). Біля будинку «Сокола» був кегельбан та тенісний корт. Між Повітовим староством і міським цвинтарем знаходився спортивний майданчик.
Під час першої більшовицької операції у 1939-1941рр. у цьому приміщенні знаходився будинок культури. Сюди перевезли окремі меблі та предмети інтер’єру з розграбованого палацу графа Бадені, серед них і чавун з графської їдальні. Тут також діяв міський кінотеатр.
Під час німецької окупації 1941-1944рр. цей будинок використовували як шпиталь для поранених німецьких солдатів. Тих, яких не вдалося врятувати лікарям, хоронили недалеко біля міського цвинтаря, де для цього була відведена спеціальна ділянка. Після війни радянська влада зруйнувала військовий цвинтар. Лише через 65 років, після закінчення Другої світової війни, спеціалісти розкопали зруйновані могили німецьких солдатів та перевезли їхні останки на військовий цвинтар в м.Жовква.
Після повернення радянської влади у 1944р. у цьому будинку знову розмістили районний будинок культури. Тут проводили концерти художньої самодіяльності, які приурочували до різних радянських свят, читали пропагандистські лекції.
В листопаді 1944р. обласне управління кінофікації виділило кіноапаратуру, яку встановили в районному будинку кінокультури, і вже у вересні 1945р. відновив роботу міський кінотеатр на 200 місць. У 50-х роках кінотеатр перенесли в приміщення колишнього Українського народного дому. Новий кінотеатр назвали «Молода гвардія». У приміщенні колишньої лазні, що розміщувалася з північної сторони будинку, нова влада розмістила контору кінофікації. Тут зберігали фільми, виготовляли афіші. Тривалий час художником тут працював Іван Дік — відомий краєзнавець.
У 1970-х роках у центрі міста було збудовано нове велике приміщення районного будинку культури, із залом на 580 місць. Його розмістили на місці колишнього районного будинку піонерів та ще двох житлових будинків (Івана Базилевича та будинку для молодих спеціалістів).
З того часу в колишньому будинку «Сокола» знаходився районний будинок піонерів.
В кінці 1970-х в місті було збудовано новий кінотеатр з двома залами. Туди було перенесено районне управління кінофікації.
Лише в 1990-х роках цьому будинку судилося стати одним з важливих осередків відродження української національної культури на Радехівщині. Тут знаходився районний Будинок учнівської творчості а у 1993 році на його базі створено Радехівську районну школу мистецтв.

І.Гілевич «Будинку школи мистецтв — 100»
Газета «Наш Радехів» № 73 вересень 2008р.