Про Маркіяна Шашкевича

792

Незважаючи на переїзд умови проживання суттєво не покращилися. Земля яка йому належала виявилася неродючою. Селяни також жили бідно і прибутки св‘ященника були невеликими. В 1840р. сильні градобої знищили урожай. 22 квітня 1841р. М.Шашкевич переїжджає в с.Новосілки(тепер Золочівського району).На початку 1843р. через поганий стан здоров‘я остаточно залишає службу, і 7 червня 1843р. М.Шашкевич помирає. За своє коротке життя(неповних 32 роки) він зумів підняти з глибин історії пам’ять про власну державність народу, який на той час перебував в стані значного соціально-економічного занепаду і культурного зубожіння. В подальших(найближчих) історичних подіях русини-українці Галичини вже не розглядаються як різновид чи етнографічна група польського народу, а виступають як окремий народ, незважаючи на те, що в ті часи для Галичини це було можливим тільки в межах Австрійської імперії.

Давній герб Галичини: золотий лев на синьому полі.

Під час революції 1848-49р.р. розпочалося угорське і польське повстання, яке було спрямоване проти Австрії, і в м.Львові розпочалися вуличні бої. В часи Австрійської імперії влада значно краще ставилася до русинів(українців), порівняно з владою польської шляхти в часи Речі Посполитої, тому українське населення Галичини в цій боротьбі виступило на стороні Австрії. З цією метою було організовано загони руської(української) національної гвардії(відомо, що на Радехівщині, такий загін було створено в Виткові), окремі з них було відправлено на боротьбу з угорськими повстанцями. Саме з часів вуличних боїв в Львові бере початок сучасний вигляд українського державного прапора, – оскільки прапор з з зображеним на ньому гербом(золотим левом на синьому полі) було виготовити достатньо складно, то його вирішили спростити і використовувати на прапорі замість повного зображення тільки кольори герба: синій, -колір поля; і жовтий, – колір золотого лева.

 

   Пам‘ять Радехівщини.
2 листопада 1986 р. з нагоди 175 річниці від дня народження М.Шашкевича в с.Нестаничах відбувся літературний вечір. До цієї пам’ятної дати І.Дік намалював портрет М.Шашкевича і оформив стенд в бібліотеці с.Нестаничі. Протягом наступних років бібліотекарем Обушко Г.Б. була створена постійна книжкова виставка присв’ячена життю та діяльності М.Шашкевича, в якій на даний час нараховується близько 30 книг.
В 1988р. на місці майбутнього пам’ятника було встановлено камінь. В 1993р. представником Президента в Радехівському районі Сікорським П.І. було проведено першу нараду на якій було обговорено виготовлення та встановлення пам’ятника М.Шашкевичу і відкриття музею в с.Нестаничі. В вересні 1993р. під керівництвом завідуючої відділом культури РДА Смаги Л.М. було привезено з Теребовлянського кар’єру велику брилу каменю вагою 15т., і вже за кілька місяців в с.Нестаничі, з рожевого теребовлянського пісковику було виготовлено і встановлено пам’ятник М.Шашкевичу(скульптори Я.Мотика(м.Львів) і В.Шишов(м.Київ), архітектор М.Матвіїв), який було відкрито 28 листопада 1993р.

Село Нестаничі: музей ім.Маркіяна Шашкевича(205-та ріниця від дня народження М.Шашкевича і 5-ий рік від відкриття музею).

Для підготовлення до відкриття музею ім.М.Шашкевича в с.Нестаничі в квітні 2011р. було створено оргкомітет, до складу якого ввійшли: Сікорський П.І., Парубочий Й.С., Данькевич С.М., Сухар Ю.М., Макар П.К., Січевський О.Я. До 200-тої річниці(в 2011р.) від дня народження М.Шашкевича в Народному домі с.Вузлове було проведено Міжнародні Шашкевичівські читання, а в с.Нестаничі прибула з концертом Львівська державна академічна чоловіча хорова капела «Дударик»(худ. кер. Кацал Д.). 8 листопада 2011р. в с.Нестаничах було відкрито музей ім.М.Шашкевича, якому на даний час виповнилося 5 років.

Впродовж багатьох років концерти присв’ячені до дня народження та до дня смерті М.Шашкевича, організовували Вузлівський природничо-економічний ліцей(дир.Сікорський П.І) та Радехівська районна школа мистецтв(дир.Сухар Ю.М.). Неодноразово в Нестаничі приїзжали вшановувати пам’ять М.Шашкевича хорові ансамблі з Львова, – «Вірли» і «Дударик». До 205-ої річниці від дня народження М.Шашкевича в с.Нестаничі в черговий раз прибув з концертом хор «Дударик».