Моє село- моя колиска, мій храм- мій рай.
Історія села Торки розпочалася набагато раніше, ніж писемні повідомлення про нього. Як свідчать археологічні знахідки, територія села була заселена щонайменше 13 тисяч років тому, завдяки знайденим на території села предметів побуту людини. На основі опрацьованих археологічних знахідок, стало відомо, що найменше вісім археологічних культур, населяли ці місця, а саме, Свідерська, Лука-Райковецька , Пшеворська, Комарівсько-Тшінецька, також було знайдено археологічну кераміку Київської Русі ХХІІ-ХХІІІ ст. На західній частині села досі збереглися ще виразні сліди земляних валів, які торчани називають «вали».
Національно визвольний рух.
Як і весь український народ, наші односельчани прагнули волі і свободи. Багато торчан брали участь у воєнних подіях. На боці австрійської армії воювали: Баляс Омелян, Грева Гриць, Павлюк Роман, Павлюк Григорій, Покотило Григорій, Возняк Роман, Рубаха Михайло, Шебец Іван, Березюк Прокіп, Барановський Михайло, Волошин Микита, Пилипчук Теодор, Барило Харитон. Січовими стрільцями в УГА воювали: Покотило Іван, Наливайко Григорій, Сухнацький Олексій, Павловський Степан, Березюк Лука. Також воювали у Першій світовій та Другій світовій війнах, були звинувачені та арештовані у причетності до ОУН, були бійцями в рядах УПА, засуджені та ув’язнені в ГУЛАГах, виселені до Сибіру та Казахстану, вивезені до Німеччини на примусові роботи, брали участь в діяльності націоналістичного підпілля, були учасниками національно- визвольного руху, брали участь в Норильському повстанні, брали участь в мітингах та революціях. Бажання українців визволитись з неволі і здобути свою незалежну державу спричинились до створення в лютому 1929 р. Організація Українських Націоналістів на чолі з Є. Коновальцем. На початку 1930-х років станиця ОУН діяла і в Торках. За звинуваченням у причетності до ОУН в 1938 році були заарештовані Іван і Петро Олійники, Василь Прихода, Павло Возняк, Григорій Покотило, Павло Басалик та відбували ув’язнення у Львові. Згодом вони відчули на собі терор більшовизму. Більшовики закрили «Просвіту», «Соуз українок», «Рідну школу» які на той час підпільно діяли в селі. Згодом почав зароджуватися рух шістдесятників, ідеї якого зароджувались і на Радехівщині, були пов’язані з іменем Левка Лук’яненка, який створив підпільну партію Українська Робітничо-Селянська Спілка і боровся за Незалежну Україну. Причетність і до цієї партії мав Василь Прихода. У Торках в 1965 р. відбувся показовий-судовий процес над Лукою Наливайком, Степаном Павлюком та Миколою Цибулею. Їх судили за нібито зв’язки з оунівським підпіллям та зберіганням зброї. Хлопців судили товариським судом і в цей день відпустили додому. Це була кагебістська провокація, щоб виявити антирадянські настрої і залякати людей.
Товариство «Просвіта»
У 30-х р. ХХ ст. у селі активізує свою діяльність «Просвіта». Метою якої було гартувати національний дух українця, виховати нове свідоме покоління. Просвітянська молодь села спочатку збирались у хаті Агафії Покиньбороди, а згодом організували громадську читальню в Григорія Барили, а пізніше, у хаті Григорія Жеребецького, Степана Кінащука. Молодь цікавилася випуском нових книг, вишкільними матеріалами, «Календарями Просвіти». Також організовувалися аматорські театральні гуртки та ін. Наприкінці 80-х років захиталися основи радянської імперії. Після тривалих політичних та економічних невдач СРСР розвалився, і 24 серпня 1991 року Україна відновила свою незалежність. І знову нескорена Галичина встала, закликаючи до боротьби за волю і незалежність, до єднання українського народу. Референдум 1 грудня 1991 року засвідчив, що 93% торчан підтримали незалежну самостійну українську державу. На перших парламентських виборах 1992 р. по Торках пройшов Чобіт Дмитро, у наступних скликаннях народними депутатами були обрані Жеребецький Євген, Тягнибок Олег, Сех Ірина. На початку 90-х років у Торках був створений осередок Народного Руху України. Очолював його Павлюк Степан, активними рухівцями були Дацюк Василь, Цибуля Микола, Наливайко Лука, Улида Роман, Дацюк Йосиф, Сенюк Йосиф, Цибуля Ярослав, Тригуб Микола, Грева Марія, Березюк Лука, Гузар Ігор, Грева Василь, Красун Ярослав, Барило Іван, Брановський Юрій. Допомагали у президентських виборчих компаніях, виборах до парламенту України, на референдумах, підтримуючи проукраїнські партії та їхніх кандидатів: . Ердт Ігор, Березюк Марія, Сокальська Євдокія , Цибуля Олеся, Роман Барановський та ін. Також, на той час, активними патріотами за Незалежність України у нашому селі були: Демчук Василь, Додик Петро, Жук Василь, Матківський Богдан, Обушко Михайло, Покотило Василь, Покотило Федір, Покотило Григорій, Березюк Микита, Цебуля Северин, Болізюк Роман, Фесюк Іван, Кочан Мирон, Семесюк Роман, Татарко Роман, Рубаха Степан. В селі діяв просвітянський осередок, який зосереджувався в Народному домі « Просвіта». Керував ним Роман Барановський, який постійно підтримував культурне життя села, організовував співочі групи, вів драматичний гурток. Торчани завжди підтримували націоналістичні, націонал-демократичні ідеї, які почали відновлюватися. Активні учасники почали гуртуватися, створювати осередки цих політичних сил. На той час, торчан, настільки захопив дух патріотизму,що кожному хотілося хоч чимось прислужитись Україні. На той час, Львів був активним інформаційним центром всіх подій країни: запрацювало львівське телебачення, почали друкуватися газети «За вільну Україну» . Багато торчан, які проживали у Львові привозили книги, пресу, постійно інформували про події у місті. Почалася боротьба за національне відродження, тому потрібна була підтримка небайдужих людей, налагоджувалися контакти та зв’язки.
Храм Покрови Пресвятої Богородиці.
Повстанська могила на Довгому полі.
Церква Воскресіння Христового.
У 2001 році село Торки прикрасила нова споруда – греко-католицька церква Воскресіння Христового, в якій служить отець Володимир Когут. Активними учасниками відновлення греко-католицької громади в селі були: Матківський Богдан, Стефанія Павлюк, Наливайко Лука і Анна, Дацюк Чеслава і Йосиф, Улида Роман, Сенюк Йосиф, Покотило Галина, Лотоцька Марія.
Торки: історико-краєзнавчий нарис
Ця книжка про наше давнє галицьке село, його людей з давнини до сучасності, вихідців та мешканців села, його історію на тлі загальноукраїнських подій. Написана вона на основі живих спогадів старожилів та їх родин, архівних матеріалів з наміром зберегти те, що взавтра може стати вже недоступним. Хоча викладена в ній інформація не є остаточною, автор наголошує, що її можна ще розширювати і досліджувати, адже недосліджених тем з минулого села є ще багато . Автор прагнув не загубити того, що ще збереглось на поверхні, ще є у живій пам’яті, а головне- привернути увагу молоді до історії свого роду, свого села. Автором цієї книги є Олег Матківський краєзнавець, правознавець, колишній народний депутат України, брав участь у роботі над Конституцією України, був членом центрального проводу ОУН, головою Рівненської обласної організації Конгресу Українських Націоналістів. Приводом для написання цієї книжки стала поважна дата – це 550 років з часу першої документальної писемної згадки про село Торки в 1464 році. І саме така дата випала в 2014 році. В цей час книжка вийшла з друку, і в серпні місяці вперше в Торках відбувся день села, ініціатором та організатором якого був Олег Матківський. Також багато зусиль до цієї події доклав тодішній керівник Народного дому Грева Василь.
Літературні та поетичні збірки.
Наше село Торки завжди славилося співучими і творчими людьми, тому у нас теж є свої поети, які видали свої поетичні збірки, літературні редактори які редагують книги.
Це Пехник Ганна Михайлівна, бібліотекар з багаторічним стажем, яка видала дві збірки: «Мелодія душі моєї», «Живий вогонь зі слова», це поезії в яких оспівується любов до України, краса природи, релігійна, патріотична та побутова тематика, ліричні спогади та мемуари про родину, а також третя збірка пісень з нотами «А пісня розкаже…» .
В 1976 році було збудовано двоповерховий Народний дім, де розміщена і публічна бібліотека. Керівниками Народного дому були: Барановський Роман, Грева Василь, а зараз його очолює Рілінг Надія. У різний час посаду бібліотекаря займали: Ольга Козлова, Юлія Шавалюк, Зиновія Максимець, Володимир Семенюк, Надія Покотило, Роман Сенюк, Марія Решетарська, Євдокія Волошин, тепер працює Наталія Заремба. Ми тішимося тим, що у нас є початкова школа, яка була побудована у 1962 році з якої у світ пішли сотні торчан. В 2022 році буде святкувати 60-ти літній ювілей (хочу зазначити, що вона жодного разу не була закрита) і працює до тепер, під керівництвом Іванець Ганни Андріївни. Завдяки місцевому керівництву в школі було зроблено косметичний ремонт, замінено дерев’яні вікна та двері на пластикові, закуплено шкільний інвентар для навчання. При всій скруті сьогоднішніх часів наше село чудове, воно має жити і розвиватись. Про це повинні пам’ятати всі,хто живе в ньому, і ті, що пішли з нього волею долі в далекі світи.
Слава нашим Торкам! Навіки слава його людям! Слава Україні! Героям Слава!
Авторка: Наталія Заремба