Рік Маркіяна Шашкевича на Львівщині
В рік 210-літнього ювілею Маркіяна Шашкевича ми прагнемо насамперед віддати йому шану і нагадати нашим сучасникам про цю яскраву особистість в історії національно-культурного відродження Галичини. Його постать уже довгий час є предметом дослідження багатьох науковців. І сьогодні, маючи численні дослідження в галузі Шашкевичіяни, важко кількома словами передати всю велич генія отця Маркіяна, якого Господь послав нашому народові в часи великого духовно-культурного занепаду, щоб пробудити його та скерувати на шлях національного та духовного відродження.
Одним з тих Розбудителів, що труд і серця жар
Віддав, щоби зі сну збудити люд,
Був Він, Віщун Відродження –
Шашкевич Маркіян. (Уляна Кравченко)
Про галицького світоча написано уже багато статей, досліджень і розвідок, але кожному поколінню дано по-новому відкривати Шашкевича глибинніш, осмисленіш…Бачити нові грані його слова, історичних заслуг. «Він, як письменник, малий серед багатьох великих. Як національно-культурний діяч він тихий посеред багатьох голосних, як ієрей-священнослужитель Маркіян скромний трудівник, що бажав тільки одного: сповняти своє завдання гідно», – таку оцінку особистості Маркіяна висловив наш земляк, уродженець с.Павлів отець-доктор Іван Гриньох. Грунтовні дослідження про духовну спадщину належать перу М.Возняка, К.Студинського. Ф.Колесси. Про нього говорили і писали Іван Франко та Михайло Павлик. У створенні образу Маркіяна Шашкевича зробили свій внесок О.Гончар, І.Драч, Р.Братунь, М.Петренко, Р.Лубківський, М.Людкевич, Д.Павличко. Поетичний доробок і особистість Маркіяна Семеновича надихнули композиторів на створення пісень, кантат, романсів. А представників образотворчого мистецтва – творів живопису, графіки та скульптури. В 1830 році Маркіянові виповнилося дев’ятнадцять. Він займається репетиторством дітей свого вуйка Захара Авдиковського, бо через зрадництво приятеля, який напоїв Маркіяна у львівській кнайпі, а потім виказав семінарському начальству, той був виключений з числа семінаристів. Шашкевич тяжко пережив цей період. Можливо саме це відбилося на його здоров’ї та спричинилося до такої ранньої смерті. Але до цієї трагічної події ще майже 13 років.
Символічно, що перепоховання Шашкевича призначили на традиційний поминальний день 1 Листопада 1893 року, приурочивши його 50-літтю від дня смерті письменника. Високо линув дзвін Маркіяна: Львів віддавав останні почесті Поетові. Стільки народу та вінків місто ще не бачило, таких духовних співів Львів ще не чув. Велично, достойно, всенародно. Почалося відзначення ювілейних днів, утверджувався культ Поета Шашкевича, що став символом, покликом, нашою пам’яттю духовною і національною. Участь у церемонії брав наш земляк, славетний оперний співак Олександр Мишуга. Відомо, що Маркіян Шашкевич у 1835 році написав знамениту поетичну мініатюру «Цвітка дрібная» (оприлюднена під назвою «Веснівка»), Віктор Матюк створив до неї музику, а донести її до народу і показати її велич,красу, силу і глибокий зміст поетичного слова зумів саме Олександр Мишуга. Свою місію у популяризацію «Цвітки дрібної» він виконав з честю, бо її понині співають, захоплюються, слухають і згадують того, кому випала честь заспівати її уперше. Нова доба покликала нове розуміння і пошанування М.Шашкевича. Свідченням того стали наукові конференції, вечори пам’яті, численні поетичні шашкевичівські читання, публікування наукових розвідок та досліджень, написання художніх творів. У вінок пам’яті славному і невтомному Будителю свої поетичні рядки присвятили й письменники Радехівщини, члени літературного товариства ім.О.Турянського: М.Костів, Г.Пехник, В.Сторожинський, К.Стоцька, А.Хімко, О.Герасимчук, Л.Микитюк, Л.Демчук, С.Лепех, Р.Мандрищук, С.Прилуцька, С.Карплюк , В.Прус, О.Комарницький Цікавими та пізнавальними є наукові розвідки про М.Шашкевича наших земляків – наукових співробітників Львівської Національної бібліотеки ім.В.Стефаника, а саме Олександра Дзьобана із Нового Виткова «Шлях «Руської Трійці» до «Русалки Дністрової» та Степана Костюка із Сушно «З історії пошуків та створення портретів Маркіяна Шашкевича». Запропоновані художні книги, краєзнавчі розвідки та газетно-журнальні статті є у фондах Публічної бібліотеки Радехівської міської ради. Сьогодні нам, українцям XXI століття, треба вчитися у Маркіяна Шашкевича глибокої духовності, розуміння народної мудрості, національної твердості духу, благородства і самовідданості, навчитися жити і діяти так, щоб ніхто не забирав у нас рідної мови, історії, літератури, держави. Щоб ніхто не смів живцем шматувати нашу українську душу. Звертаймось до Маркіяна Шашкевича, щоб зачерпнути сили для поступу, твердості в діяннях, щоб воскресити те, що відродило нас як націю, народ, державу. Пам’ятаймо його віщі слова: «З синів – на сини – віки перебуде, каміння перестоїть!» Пронесімо через все своє життя ім’я людини, яку по праву можна назвати Генієм Галичини. Так хочеться, щоб подібний вогонь Шашкевичевого світильника загорівся і в серцях наших сучасників…
Ірина Личак. Публічна бібліотека Радехівської міської ради